fbpx
10.7 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

NFT Nedir?

NFT, son zamanların en ilgi çekici dijital parçalarından biridi. Bilinen kripto para birimlerinden çok daha farklı olan NFT’ler, dijital ortamda üretilen pek çok eseri ilgilendirebilmektedir.

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dır yani Türkçe olarak “Değiştirilemeyen Token” veya “Değişimi mümkün olmaya para” anlamlarına gelir.

NFT, teknik olarak bir kripto para birimidir. Ancak değeri bilinen kripto paralardan farklıdır. Diğer bir deyişle NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. Sanat eserleri, video, tweet, internet sayfaları, göreseller NFT olabileceklere örnektir. Dijital varlıklar gerekli teknik alt yapıyı sağladığında birer NFT olabilir.

NFT kavramı normal şartlarda koleksiyon değerine sahip olabilecek bir varlığı dijital dünyadaki yansımalarına da denilebilir. NFT’lere örnek olarak 1990’lı yıllarda popüler olan koleksiyonları yapılan taso ve futbol kartları, bu varlıklara güzel bir örnek olabilir. NFT’nin dijital para birimlerinden farkı, NFT’lerin birbirinden farklı şekilde tasarlanıyor olmasıdır. Bu özellikleriyle NFT’ler özgün ve değiştirilemezdir.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’ler, tıpkı diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi blockchain üzerinde bulunur. Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak daha nitelikli sayılmaktadır. NFT’lerin belirli bir para karşılığı vardır. Bu karşılığı kimi zaman sanatçı belirlerken, kimi zaman tekliflere göre belirlenebilmektedir.

NFT’ler bir sanat formu, fotoğraf, edebi yazı gibi formlarda olabilir. Dijitale aktarılmak istenen ürünler NFT’ye dönüştürülebilir. NFT sahibi olduğunuzda kimsede olmayan bir dijital varlığa sahip olursunuz. Bunu orijinal bir dijital kod sahibi olmuş gibi düşünebilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri

NFT pazar yerleri her geçen gün artmaktadır. Özellikle kripto para borsaları kendi NFT pazar yerlerini açarak alım satım için ortam yaratmaktadırlar. Ancak yine de en çok hacmi olduğu NFT pazar yerleri OpenSea, Nifty Gateway, SuperRare gibi platformlardır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve YouTube hesaplarımınızdan takip edin! Topluluktan insanlarla iletişime geçmek için Discord kanalımıza katılın!

- Reklamlar -spot_img

Taraftarlar Trabzon Akyazı Stadı’nda 11’e 11 Maç Yapacak!

Kripto para kullanımı ile taraftar deneyiminde bir ilk yaşanacak! Trabzonspor fan token'a sahip kullanıcılar Trabzon Akyazı Stadyumunda 11'e 11 maç yapma deneyimi yaşayacak! Socios taraftar...

Mastercard, Kriptonun Ödemelerde Sorunsuz Kullanımına Az Kaldığını Açıkladı

MasterCard'ın yöneticisi Raj Dhamodharan, kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu. Dhamodharan, kısa bir süre içinde kripto paraların kart ödemelerinde sorunsuz bir şekilde kullanımda olacağını...

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Neden Yükseliyor?

Dogecoin ve Shiba Inu'de güçlü bir fiyat artışı görülüyor. Peki Dogecoin ve Shiba Inu neden yükseliyor? DOGE ve SHIB yükselişinin ardında Elon Musk mı...
- Reklamlar -spot_img

Son Haberler