fbpx
11.9 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

Ethereum (ETH) Nedir? ETH Nasıl Satın Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında tanıtılmıştır. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’dir. Bitcoin’den sonra ortaya çıktığı Ethereum alt coin statüsünde görülse de blokzincir teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir sistemdir.

Ethereum, güç kaynağı olarak Ether kripto para birimini baz alan Kripto İşletim Sistemi’dir. Ethereum’un kısaltması ETH’dir. Amaç Bitcoin’inde bağlı olduğu blokzincir sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmayı sağlar. Ethereum’un kullanıcıya sağladığı bu özgürlük sayesinde birçok alt coin’in çıkarılmasına da olanak sağlar.

Ethereum ile amaçlanan kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını ve farklı amaçlar için kullanılmasının önüne geçilmesidir. İnternetten yapılan tüm işlemler veriler halinde data banklarında kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin farklı amaçlarla kullanılabilmesi güvenlik tehlikesi oluşturmaktadır.

Ethereum sistemi ile bu işlem tamamen dağınık ve anonim bir şekilde farklı cihazlar üzerinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim imkansız hale gelir, bütün bir interneti merkeziyetsiz platforma çevirir.

Merkeziyetsiz yazılımların üretilebilmesi için Ethereum, Ether kripto para birimini bir yönüyle yakıt olarak kullanır.

Ethereum Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi?

Ethereum, Bitcoin’den sonra en çok işlem gören ikinci büyük kripto para birimidir. Ethereum’un değerinin kısa bir süre içinde artması ve Bitcoin’den daha yenilikçi oluşu Ethereum’un Bitcoin’in yerine geçip geçemeyeceği soruları akla getirmektedir.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, “Bitcoin’i Altın olarak görürsek, Litecoin Gümüş ise, Etheruem da Petroldur. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada nasıl petrol birçok sektörde, teknolojide kullanılıyorsa Ethereum’un da teknolojideki yeri öyle olacaktır. Bu nedenler Ether’i kripto yakıtı olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacaktır.” dedi.

Dolayısıyla Ethereum’un Bitcoin ile rakip olma konusunda da bir amacı bulunmamaktadır.

Ethereum (ETH) İle Bitcoin’in (BTC) Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bitcoin ile yapılabilen işlemler daha kısıtlıyke,n Ethereum sistemi ile çok farklı yazılımlar, yeni sistemler ve yeni alt coinler üretebilirsiniz.
  • Ethereum sistemi, Bitcoin blokzincirinin sistemine göre daha yenilikçidir.
  • Bitcoin madenciliğinde işlemci gücünüze göre kazanç sağlanırken, Ethereum madenciliğinde üreticiler arasında denge gözetilmektedir.
  • Bitcoin sisteminde bir blok’un oluşması 10 dakika sürmektedir. Ethereum sisteminin bir blok oluşma süresi 15 saniyedir. Dolayısıyla Ethereum’un onaylanma süresi de çok daha kısadır.

Ethereum (ETH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği tıpkı Bitcoin ile sistemin süreklilik ve güvenliği için önemli bir faktördür. Ethereum madenciliğinin herkes tarafından yapılabilmesi için sitem gereksinimi de Bitcoin madenciliğindeki gibi özel üretim cihazlar ile değil, ekran kartı (GPU) ile yapılmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum (ETH) madenciliğinde günden güne kazancın azalmasına neden olur.

Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünse de bazı küçük farklılıklardan dolayı Ethreum üretimi bazı avantajları da beraberinde getirmektedir. Ethreum üretmek için öncelikle Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilinir.

Ethreum üretimi yapmak için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur, Ethereum ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum İle Alt Coinlerin İlişkisi

Ethereum sistemi birçok yeni yazılımın yaratılmasına müsait bir yapısı olduğundan sonradan ortaya çıkan birçok yeni coinin de işlem gördüğü sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürmek için ICO adı verilen İlk Para Teklif’lerinin henüz piyasaya sürülmeden önceki kitlesel olarak fon topladıkları sistemde fonlar Ethereum sisteminin para birimi Ether ile yapılmaktadır. Böylece Ethereum sistemi dolaşıma yeni giren kripto para biriminlerinin alt yapısını sağlar.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Ethereum, piyasa değeri en yüksek ikinci kripto para birimi olduğundan bütün kripto para borsalarında listelenmektedir. Dolaysıyla herhangi birinden Ethereum satın alabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram ve YouTube kanalımıza abone olun. Bizi FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımızdan takip edin!

- Reklamlar -spot_img

Taraftarlar Trabzon Akyazı Stadı’nda 11’e 11 Maç Yapacak!

Kripto para kullanımı ile taraftar deneyiminde bir ilk yaşanacak! Trabzonspor fan token'a sahip kullanıcılar Trabzon Akyazı Stadyumunda 11'e 11 maç yapma deneyimi yaşayacak! Socios taraftar...

Mastercard, Kriptonun Ödemelerde Sorunsuz Kullanımına Az Kaldığını Açıkladı

MasterCard'ın yöneticisi Raj Dhamodharan, kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu. Dhamodharan, kısa bir süre içinde kripto paraların kart ödemelerinde sorunsuz bir şekilde kullanımda olacağını...

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Neden Yükseliyor?

Dogecoin ve Shiba Inu'de güçlü bir fiyat artışı görülüyor. Peki Dogecoin ve Shiba Inu neden yükseliyor? DOGE ve SHIB yükselişinin ardında Elon Musk mı...
- Reklamlar -spot_img

Son Haberler