fbpx
Ana SayfaEğitimFan Token EğitimChiliz/Socios, Fan Tokenlarda Ön Satış Stratejisini Değiştirdi

Chiliz/Socios, Fan Tokenlarda Ön Satış Stratejisini Değiştirdi

Chiliz/Socios, son yaptığı açıklamada ön satış stratejisini değiştirdi. AS Monaco FC fan token ($ASM) ile yeni stratejisini hayata aldı. Gelin isterseniz, Chiliz/Socios’un yeni ön satış kurallarını birlikte inceleyelim.

Socios, Fan Tokenlarda Kişi Başı Alım Limitlerini Azaltmaya Devam Ediyor

Chiliz’in çıkardığı fan tokenlar ilk günlerde hem Chiliz kripto para borsasında hem de taraftar uygulaması Socios’ta satılıyordu. Daha sonra sadece Socios üzerinden ön satışı yapmaya başladı ve kişi başı alım adetlerinde sınırlamalar getirilmeye başlandı. Bu limitler 100-150 adet gibi belirlenirken, 2021 yılının sonlarında 20-25 adetlere kadar düştü. 2022 Ocak ayında ise chiliz fan tokenlarında bu limit ilk turda 5 adede kadar düşürüldü.

Chiliz, Fan Tokenlarda Neden Alım Adedini Düşürdü?

Chiliz/Socios CEO’su Alex Dreyfus, katıldığı her konuşmada “Taraftarı değilseniz satın almayın” düşüncesini dile getirdi. Chiliz, ön satışa katılan yatırımcıların sayısını arttırınca gittikçe alım limitlerini düşürdü. Öyle ki artık bir fan token ön satışından ilk turda 5 adet satın alınabiliyor.

Socios’ta Yeni Fan Token Ön Satış Kuralları

Son yapılan AS Monaco FC fan token arzı ile ilk turda 5 adet, ikinci turda 15 adet, üçüncü turda ise maksimum 30 adet alım yapılabileceği açıklandı. Ancak ilk turda toplam ön satış arzı biterse diğer turlara katılım sağlanamayacağı açıklandı. Bu da taraftarı çok takımların ön satışının ilk turda tükeneceği anlamına geliyor. Peki bu yeni fan token ön satış stratejisinin olası avantajları ve dezavantajları neler?

Socios’ta Fan Token Ön Satış Stratejisinin Avantajları

 • Daha fazla katılımcı fan token ön satışına dahil olacak.
 • Ön satışta yoğunluktan dolayı alım yapamayanlar artık yapabilecek.
 • Ön satış saatini kaçıranlar, arz adedi bitmediği taktirde yine alım yapabilecek.
 • Listeleme sonrası satış baskısı olmayacağından sert yükselişler gelebilir. Düşükten ekleme yapanlar kazanç sağlayabilir.
 • CEO Alex’in fan tokenları, taraftarlara pazarlama stratejisinden bir adım daha atılmış olacak.
 • Regülasyonlara uyma konusunda bir adım olarak Chiliz bunun bir hizmet olduğunu öne sürebilir.

Socios’ta Fan Token Ön Satışı Yeni Kuralların Dezavantajları

 • Fan tokenlar kazanç kapısı olmaktan çıkacak.
 • Listeleme sonrası satış baskısı olmayacak. Fakat sert yükselişler gelebileceğinden, en yukarıdan fomoya kapılıp satın alan yatırımcılar terste kalabilir.
 • Ön satış turlarında tarihlerin karışık olmasından kaynaklı olarak takibinin yapılması daha zor olacaktır.
 • Taraftarı az olan takımların ön satış arz adetleri tamamen satılmayabilir. Bu da fan tokenların ne derece yatırıma veya kullanıma uygun olduğu sorusunu akıllara getirebilir.
 • Fan tokenların ön satışta tükenmemesi, listelemede düşüş getirebilir. Ön satışta alım yapanlar bunu başarısızlık olarak görebilir.
 • Uzun bir tarih aralığına yayıldığı halde ön satışların tükenmeme senaryosu Chiliz/Socios marka değerine olumsuz olarak yansıyabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram ve YouTube kanalımıza abone olun. Bizi FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımızdan takip edin!

Serkan
1994 doğumluyum. Medya ve İletişim, İşletme, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldum. Finans alanında çeşitli eğitimler aldım. 2014 yılından beri geleneksel finans piyasaları, 2018 yılından beri kripto borsaları ile ilgilenmekteyim.

Son Gelişmeler

Büyük Zafer: XRP Bir Menkul Kıymet Değil!

Kripto para dünyası, Ripple Labs'ın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaşadığı yasal çatışmanın sonucunu merakla bekliyordu. 13 Temmuz'da, bu bekleyişin...

Bitcoin Yatırımcıları İçin 5 Altın Kural

Uzun vadeli bir Bitcoin yatırımcısı olmak, stratejik düşünme ve sabır gerektirir. Ancak, bu beş anahtar noktayı anlayarak ve uygulayarak, Bitcoin ve kripto para birimlerindeki yatırım...

Blackrock, Bitcoin ETF Başvurusu

Devasa yatırım yönetimi şirketi Blackrock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) Bitcoin üzerine bir borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu. Ancak bu başvuru ne...

Taraftarlar Trabzon Akyazı Stadı’nda 11’e 11 Maç Yapacak!

Kripto para kullanımı ile taraftar deneyiminde bir ilk yaşanacak! Trabzonspor fan token'a sahip kullanıcılar Trabzon Akyazı Stadyumunda 11'e 11 maç yapma deneyimi yaşayacak! Socios taraftar etkileşim...

Takip et

0BeğenenlerBeğen
3,868TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Çok Okunanlar