fbpx
11.9 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

Bitcoin (BTC) Nedir? BTC Nasıl Satın Alınır?

Satoshi Nakamato isimli bir kişi veya kişiler 2008 krizi sonrasında uçtan uca elektronik bir ödeme sistemi olan Bitcoin‘e dair teknik yazı yayınladılar. Böylece merkezsizleştirilmiş ve üçüncü müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi Bitcoin (BTC) ortaya çıktı.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adında bir kişinin veya grubun 2008 yılında icat ettiği kripto para birimidir.

Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin, 2009 yılında halka açık bir ağ olarak kullanıma girdi. Daha sonra Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak 1.nesil blockchain olarak adlandırıldı.

Bitcoin Neden Yükselişe Geçti?

Dağılmış yapısı sayesinde Bitcoin günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün olduğu halde, işlemi gerçekleştiren kişi veya kişilerin kim oluğunu bulmak mümkün değildir. Bitcoin blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir (blockchain) yapısından dolayı geri döndürülemez ve yapılan bu işlemler değiştirilemez.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Alt Coin Nedir?

Bitcoin düzenlemeye ya da kontrole tabii tutulamadığından maddi değeri binlerce değere kadar yükselmiştir. Bitcoin’in bu yükselişinden sonra birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu kripto para birimlerine “alternative coin” kısaltılmış hali ile “alt coin” denilmektedir.

Kaç Adet Bitcoin (BTC) Vardır?

Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyondur. Bitcoin uçtan uca ve adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır. Ayrıca Bitcoin’in üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin Adresleri Ne Anlama Gelir?

Bitcoin adresleri, kullanıcıların kripto para platformu üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemez. Bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilmez.

Bitcoin’in (BTC) Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’in kullanımında çeşitli dezavantaj ve risklerin yanı sıra avantaj da vardır. Devletlerin sınırsızca para basmasına karşı sınırlı bir varlık olarak ortaya çıkması, basit, güvenilir ve iz sürülemez olması Bitcoin’in en temel avantajlarındandır.

Kripto para cüzdanlarınıza erişebildiğiniz her yerden Bitcoin varlıklarınıza ulaşabilirsiniz. Milyonlarca lira değerindeki Bitcoinlere dahi ulaşmanızın, onları muhafaza etmenizin en kolay yollarından biri Bitcoin sahibi olmaktır. Yapılan işlemlerin üçüncü taraflarla paylaşılamaması ve kontrol edilememesi de bir takım avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin’in izinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj sağlarken bazı durumlarda dezavantaja neden olur. Kara para aklama maksadıyla kullanılması Bitcoin’in bilinen en büyük dezavantajlarından biridir. Diğer yandan blockchain teknolojisinde uzmanlaşmış kişilerin sayısının az olması, kaybetme riski, panik ve Bitcoin ile harcama yapılabilen platformlarının sayısının azlığı diğer dezavantajlardandır.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin herhangi bir kişiye, devlete veya merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel yani fiziki paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden yoktur. Bitcoin fiziksel olarak basılan bir para değeri de değildir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir kripto sistemdir. Bu matematik formülü herkese açık olmakla beraber isteyen herkes bu sisteme dahil olabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey Bitcoin blockchain sistemin güvenliğini sağlamlaştırmış olur.

Bitcoin Madenciliği (BTC) Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretiminin sağlanması, blok zincir sisteminin sürekliliğini ve güvenliğini tesis edilebilmek için gerekli bir sistemdir.

Başlangıçtan bu yana bir çok farklı cihazla yapılan Bitcoin madenciliği artan rekabet ortamıyla sürekli olarak bu alanda daha fazla kar getirecek yeniliklerin doğmasına neden olmuştur.

Bitcoin madenciliği, madencilik esasında kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni blokların eklenmesi ile yapılır. Şifrelerin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlı olarak değişir. Şifrelerin çözülmesi ile oluşturulan bloklar üzerinden madenciler Bitcoin ile ödüllendirilir.

Madenci sayısının artması ve sistemin yalnızca 10 dakika içerisinde bir blok üretimine izin vermesi, madencilikten kar edilmesini zor hale getirmiştir. Bitcoin adedinin sınırlandırılmış olması da madenciliği olumsuz etkiliyor diye düşünülse de Bitcoin para biriminde enflasyonun oluşmasını engellemektedir.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin kripto para biriminin belli bir protokole bağlı olması sayesinde yapılan her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenen zincir üzerindeki bütün işlemler kayıt altına alınmaktadır. Cüzdan bilgileriniz kaybetmeniz ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin güvenlik konusunda Bitcoin’in açığı bulunmamaktadır. Ayrıca belli bir merkezin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinden onay alması gerekliliği Bitcoin sistemini güvenli kılmaktadır.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Olur?

Bitcoin fiyatı sadece arz-talep ilişkisine göre değişir, çünkü dolaşımdaki Bitcoin sayısı sınırlandırılmıştır.

Arz-talep dengesi, alıcı ve satıcının belli bir üründe karşılıklı olarak fiyat konusunda karar kılmasıdır. Bitcoin’in fiyatını belirleyen unsurda burada başlar, insanlar Bitcoin almaya başladıkları zaman – dolaşımdaki Bitcoin miktarının sınırlı olmasından dolayı- değeri artmaya başlar, satmaya başladıklarında ise değeri düşmeye başlar.

Bitcoin ile Nasıl Ödeme Kabul Edilir?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu adresten adrese transfer yapmaktır. Bu yöntem akıllı telefon uygulamaları da uygulanabilir. Yine de sadece Bitcoin transferi için tasarlanmış ticari uygulamalar da bulunmaktadır ve bu uygulamalar QR kod okutmaya dayalı olarak işlem yapar.

Bitcoin (BTC) Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin ilk kripto para birimi olduğu için oldukça değerlidir. Aynı zamanda Bitcoin güvenli liman olarak biliniyor. Bu nedenle Bitcoin bütün kripto para borsalarında listelenmektedir. Dilediğiniz kripto para borsasına üye olup çeşitli paritelerden Bitcoin satın alabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve YouTube hesaplarımınızdan takip edin! Topluluktan insanlarla iletişime geçmek için Discord kanalımıza katılın!

- Reklamlar -spot_img

Taraftarlar Trabzon Akyazı Stadı’nda 11’e 11 Maç Yapacak!

Kripto para kullanımı ile taraftar deneyiminde bir ilk yaşanacak! Trabzonspor fan token'a sahip kullanıcılar Trabzon Akyazı Stadyumunda 11'e 11 maç yapma deneyimi yaşayacak! Socios taraftar...

Mastercard, Kriptonun Ödemelerde Sorunsuz Kullanımına Az Kaldığını Açıkladı

MasterCard'ın yöneticisi Raj Dhamodharan, kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu. Dhamodharan, kısa bir süre içinde kripto paraların kart ödemelerinde sorunsuz bir şekilde kullanımda olacağını...

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Neden Yükseliyor?

Dogecoin ve Shiba Inu'de güçlü bir fiyat artışı görülüyor. Peki Dogecoin ve Shiba Inu neden yükseliyor? DOGE ve SHIB yükselişinin ardında Elon Musk mı...
- Reklamlar -spot_img

Son Haberler