fbpx
8.6 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 2, 2023

Bitcoin ETF’i Resmen SEC Tarafından Onaylandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) beklenen Bitcoin haberi geldi. SEC, yıllar süren başvurular ve arka arakaya gelen red haberlerinden sonra ilk kez bir Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yaktı. Bitcoin vadeli kontratlarına yatırım yapacak bir ETF olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i düzenleyici kurumdan onaylandı.

Bitcoin 18 Ekim 2021 Tarihinde ETF’lerde İşlem Görmeye Başlıyacak

Gelen onayla beraber dünyanın bir numaralı kripto parası artık daha geniş kitlelere açılıyor. Bitcoin vadeli ETF’inin Bitcoin’e özellikle de kurumsal para akışını arttırması bekleniyor. Söz konusu ETF’in 18 Ekim Pazartesi gününden itibaren BITO adıyla işlem görmeye başlaması bekleniyor.

ProShares’a ETH onayı verilmeden önce fonun prospektüsünde değişiklik yapıldı. Güncellenen prospektüste, Kanada’da işlem gören ve doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan ETF’lere yatırım yapılabileceğine dair ifadeler artık yer almıyor.

SEC Başkanı daha önce yaptığı açıklamalarda Bitcoin vadeli kontratlarına bağlı ETF’leri tercih edeceğini ima etmişti. Başkana göre bu kontratların yasalarca düzenlenmiş olmaları nedeniyle daha güçlü yatırımcı koruması sağlayabileceğine inandığı belirtmişti.

SEC’in bugünü onayıyla vadeli kontratlara dayalı ETF’lerin ardından spot BTC’ye dayalı bir ETF verilebileceği belirtiliyor.

ETF sektörünün büyüklüğü trilyon dolarlarla ölçülüyor. Bitcoin’in böyle bir endüstride yer alması sürpriz olarak görülmüyordu. ETF uzmanları kısa vadede hali hazırda işlem gören ve büyüklüğü 19 milyar dolar olan emtia ETF’lerinin Bitcoin vadeli ETF’lerinden alım yapmaya başlayabileceğini açıkladı.

ABD’de ETF piyasasının toplam büyüklüğünün ise 7 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olun ve Twitter hesabımızdan bizi takip edin!

- Reklamlar -spot_img

Taraftarlar Trabzon Akyazı Stadı’nda 11’e 11 Maç Yapacak!

Kripto para kullanımı ile taraftar deneyiminde bir ilk yaşanacak! Trabzonspor fan token'a sahip kullanıcılar Trabzon Akyazı Stadyumunda 11'e 11 maç yapma deneyimi yaşayacak! Socios taraftar...

Mastercard, Kriptonun Ödemelerde Sorunsuz Kullanımına Az Kaldığını Açıkladı

MasterCard'ın yöneticisi Raj Dhamodharan, kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu. Dhamodharan, kısa bir süre içinde kripto paraların kart ödemelerinde sorunsuz bir şekilde kullanımda olacağını...

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Neden Yükseliyor?

Dogecoin ve Shiba Inu'de güçlü bir fiyat artışı görülüyor. Peki Dogecoin ve Shiba Inu neden yükseliyor? DOGE ve SHIB yükselişinin ardında Elon Musk mı...
- Reklamlar -spot_img

Son Haberler