fbpx
3.6 C
İstanbul
Cuma, Şubat 3, 2023

Altcoin Nedir?

Kripto para birimi olarak en büyük hacme sahip olan Bitcoin, piyasaya sürülen ilk kripto para birimidir. Altcoin de Bitcoin’e alternatif olarak üretilen kripto para birimine denir. Yani Altcoin’den kendi başına bir kripto para birimi değildir. Bitcoin dışındaki bütün kripto para birimlerine verilen genel bir isimdir. Ethereum, Dogecoin, XRP gibi kripto para birimleri teknik olarak birer altcoindir.

Altcoin İle Bitcoin’in Farkı Nedir?

 • Altcoin’in üretim aşamasında kriptografi kullanılır.
 • Altcoin üretilirken Bitcoin’de görülen eksikler giderilmeye çalışılır, yani altcoinlerin para birim özellikleri yükseltilmeye çalışılır.
 • Altcoinler Bitcoin’den daha hızlı işlem yapmaya olanak sağlar.
 • Alternatif coin’lerin işlem ücreti Bitcoin’den daha düşüktür.
 • Ayrıca alt cinlerin kullanım özellikleri Bitcoin‘e (BTC) göre daha kolaydır.
 • Blok zincir teknolojisi kullanılarak üretilen altcoinler blok zincirlere sahiptir ve kripto para birimlerinin üretilmesinde ise mining yani kazım tekniği kullanılır.
 • Üretimde Bitcoin blok zincirinin alt yapısını kullanan bazı alternatif cinler ise madencilik işlemlerinde iş kanıtı algoritması (Proof of Work) kullanır. İş kanıtı algoritmasında yüksek enerji tüketimi ve işlem hızı düşüklüğünde yeni altcoinlerin de üretim aşamasında iyileştirilmiş olur.
 • Rekabet avantajı sağlamak için birkaç altcoin çeşidi de Proof of Stake’i kullanarak mining (kazma) işlemlerinde işlem hızı süresini arttırmayı, ayrıca enerji tüketimini azaltmayı amaçlar.

Altcoin Nasıl Satın Alınır?

Altcoinler dijital para birimleridir ve kripto para borsalarında işleme açılırlar. Bu yüzden altcoin sahip olmak isteyen kullanıcıların borsalarda işlem yapması gerekir.

 • Altcoin satın almak için önce kripto para borsasına üye olmak gerekir.
 • Bazı mobil uygulamalardan ya da kripto para borsalarının mobil uygulamasında da altcoin alıp satmak mümkündür.
 • Blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilen altcoin çeşitlerinin madencilik yönteminde de farklı teknikler ön plana çıkmaktadır.
 • Kripto para madenciliğinde madencilik yaparak üretilen her yeni blokta madenciler altcoin birimleri ile ödüllendirilir.
 • Altcoinlerin üretimine böyle devam edilir ve devamlılığı sürdürülür.
 • Yüksek hacme sahip altcoinlerin madencilik ekipman maliyeti ise daha ucuzdur.

Altcoin’den Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para piyasasında Bitcoin ve binlerce altcoin işlem görmektedir. Altcoinleri ise kendi arasından madenciliğe dayalı altcoin, stablecoin gibi sınıflara ayırmak mümkündür. Her bir altcoin bir ihtiyacı karşılamak için piyasaya sürülür. Piyasa değeri en yüksek altcoin birimi Ethereum (ETH) olup, Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa değeri bulunan kripto para birimidir.

En çok işlem gören diğer altcoinler ise Litecoin, Cardano, Tether, Dash, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum Classics, Dogecoin gibi kripto paralar yer alır. Küresel çapta en büyük piyasa değerine sahip olan kripto para çeşitlerinin yatırımcısı ve piyasa değeri zaman için değişebilmektedir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olun ve Twitter hesabımızdan bizi takip edin!

- Reklamlar -spot_img

Taraftarlar Trabzon Akyazı Stadı’nda 11’e 11 Maç Yapacak!

Kripto para kullanımı ile taraftar deneyiminde bir ilk yaşanacak! Trabzonspor fan token'a sahip kullanıcılar Trabzon Akyazı Stadyumunda 11'e 11 maç yapma deneyimi yaşayacak! Socios taraftar...

Mastercard, Kriptonun Ödemelerde Sorunsuz Kullanımına Az Kaldığını Açıkladı

MasterCard'ın yöneticisi Raj Dhamodharan, kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu. Dhamodharan, kısa bir süre içinde kripto paraların kart ödemelerinde sorunsuz bir şekilde kullanımda olacağını...

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Neden Yükseliyor?

Dogecoin ve Shiba Inu'de güçlü bir fiyat artışı görülüyor. Peki Dogecoin ve Shiba Inu neden yükseliyor? DOGE ve SHIB yükselişinin ardında Elon Musk mı...
- Reklamlar -spot_img

Son Haberler